Tesislerimiz

Kırma Tesisi

 

Dost Fındık, natürel iç fındık üretimini 5000 m2 kapalı alana sahip yıllık 20.000 ton iç fındık üretim kapasiteli kırma tesisinde gerçekleşmektedir. 
 
Özel kırım ve fan sistemleri ile sert kabuğundan ayrılan iç fındıklar son teknoloji lazer seçiciler ve eğitimli özel peronelin analizleri sonrasında paketlenmeye ve işlenmeye hazır hale getirilir.

 

 

Entegre Tesisi

 

Toplam 10.500 m2 açık alan ve 5.000 m2 kapalı alana kurulu fındık işleme entegre tesislerimizde girdi kontrolleri yapılan natürel iç fındıklar, dikey ve yatay kavurucu fırın hatlarında işlendikten sonra sırasıyla zar alıcılar ve yüksek çözünürlüklü optik seçicilerden geçerek, özel eğitimli personellerin son kontrolü sonrasında atıştırmalık nihai ürün haline getirilmektedir.

 

 

 

 

Krema ve Ezme Tesisi

 

2600 m2 alana kurulu olan Krema ve Ezme üretim tesisimizde yüksek kaliteli ve doğal malzemeleri bir araya getirerek ürettiğimiz Fındık kreması ve ezmesi çeşitleri tüketiciler ile buluşturulmaktadır.

Tamamen doğal fındık içeriğiyle zenginleştirilen ürünlerimiz, sıkı hijyen koşullarına uygun olarak üretilmekte ve paketlenmektedir. Sağlıklı ve doğal bir gıda ürünü olarak müşterilerimize sunulan krema ve fındık ezmesi çeşitleri, besleyici değeri yüksek, lezzetli ve keyifli bir atıştırmalık seçeneğidir.

Müşteri memnuniyeti her zaman önceliğimizdir. Bu nedenle, ürünlerimizle ilgili herhangi bir sorunuz veya öneriniz olduğunda bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Sizleri doğal, sağlıklı ve lezzetli ürünlerimizi denemeye davet ediyoruz!